nordre.pl

Blog tematyczny na temat sportu, zdrowia, lifestyle'u, hobby i odzieży

Lifestyle

Co zabrać w góry? – lista rzeczy na wyjazd

Co zabrać w góry? – lista rzeczy na wyjazd

Wybranie się na wycieczkę w góry to bardzo popularny sposób spędzenia wolnego czasu. Z pewnością góry co roku przyciągają nowe osoby, który z tego typem aktywności mają styczność po raz pierwszy. Dlatego, ważne, żeby nowicjusze byli odpowiednio przygotowani i wyposażeni w dobry sprzęt. Co zabrać w góry? Sprawdź listę rzeczy potrzebnych na wyjazd w góry.

Zobacz także: Co zjeść przed treningiem?

Co zabrać w góry? – lista potrzebnych rzeczy

Odpowiednie obuwie

Podstawą każdej wycieczki i obowiązkiem każdego podróżnika jest zabranie ze sobą wygodnego obuwia. Wycieczki w góry wiążą się oczywiście często z wielogodzinnym marszem, dlatego wygodne buty to podstawa podstaw. Powinny być lekkie, z mocną podeszwą i przede wszystkim usztywniać kostkę. Istotne jest, aby obuwie było rozchodzone, ponieważ uchroni nas to od bolesnych przetarć. 

Zapas wody i jedzenia

Do listy rzeczy, które musimy zabrać na wyjazd, z pewnością trzeba dopisać odpowiedni zapas wody i jedzenia. Szczególnie latem, kiedy temperatury są wysokie, nasz organizm potrzebuje ciągłego uzupełniania ilości płynów. W kwestii jedzenia warto zawsze mieć przy sobie coś słodkiego. Dobrym pomysłem będą batony energetyczne lub czekolada, dlatego, że w przypadku nagłego spadku cukru, w szybki sposób podniosą jego poziom. 

Telefon i akcesoria

Zabranie telefonu i akcesoriów potrzebnych do naładowania baterii jest niezwykle istotne. Telefon przyda się w przypadku nagłego urazu lub inne sytuacji, kiedy konieczna będzie pomoc z zewnątrz. Dodatkowo za pomocą telefonu wygodnie możemy robić zdjęcia, które z pewnością będą dobrą pamiątką w górskiej wyprawy.

Plastry 

Niestety czasami podczas długiej wędrówki zdarzy się, że nawet sprawdzone obuwie zawiedzie i zostawi na naszej skórze nieprzyjemne odciski. Dlatego warto mieć pod ręką kilka plastrów i opatrunków, które złagodzą ból i pozwolą kontynuować wyprawę. Z pewnością plastry będą przydatne w przypadku innych zranień i skaleczeń.  

Strój

Co zabrać w góry? Z pewnością niezbędnym elementem jest odpowiedni strój. W góry musimy ubierać się warstwami, na tzw. cebulkę, ponieważ pogoda w górach jest bardzo zmienna. W takim przypadku istotnie warto mieć możliwość, ściągnięcia lub założenia warstw, w zależności od zmieniającej się pogody. Należy na pewno zabrać coś przeciwdeszczowego w razie nagłego oberwania chmury. 

Mapa

Nawigacja i mapa oczywiście jest dostępna w telefonie, jednakże w przypadku kiedy będziemy poza zasięgiem, co w górach jest bardzo częstym zjawiskiem, warto mieć ze sobą papierową wersję mapy. Dlatego istotnie, żeby przed wyprawą wyznaczyć na mapie trasę, którą zamierza się pokonać. 

Co zabrać w góry? – podsumowanie

Wycieczki w góry to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Istotne jest, żeby być odpowiednio do nich przygotowanym. Najczęstsze wypadki na górskich szlakach wynikają z braku odpowiedniego przygotowania i braku dobrego sprzętu. Dlatego, przed wycieczką należy przygotować wszystkie istotne rzeczy, które weźmiemy w góry. Dodatkowo powinniśmy zaplanować trasę wcześniej, sprawdzić ostrzeżenia wysyłane przez GOPR oraz powiadomić bliskie osoby, na jaki szlak się wybieramy.

Udostępnij