nordre.pl

Blog tematyczny na temat sportu, zdrowia, lifestyle'u, hobby i odzieży

Sport

Co daje jazda na rowerze?

Co daje jazda na rowerze?

Lato i wakacje zdecydowanie sprzyjają rekreacji na świeżym powietrzu. Wiele osób wybiera na jazdę na rowerze jako preferowaną formę ruchu. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych sportów, ponieważ nie ma tu praktycznie ograniczeń wiekowych czy związanych z tuszą. Na rowerze jeżdżą zarówno dzieci, jak i dorośli, a sama jazda może sprawić ogromną frajdę. Alternatywą przewidzianą na sezon zimowy jest rowerek stacjonarny, na którym można pedałować w domu lub siłowni, więc aktywność można uprawiać przez cały rok. Co daje jazda na rowerze?

Zobacz także: Jak zacząć morsować?

Rowerek dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy

Większy brzuszek czy szersze bioderka to bolączka wielu kobiet i mężczyzn. Żadna dieta nie zadziała efektywnie, jeśli nie dołoży się do niej ruchu w postaci ćwiczeń lub konkretnego sportu. Niewątpliwym atutem jazdy na rowerze jest to, że modelowane są niemal wszystkie poszczególne partie ciała. Rower wpływa zatem na ciało podobnie jak pływanie. Działa w sposób holistyczny, więc każda osoba może zrzucić nadprogramowe kilogramy w tych miejscach, w których uważa to za konieczne. Regularne jeżdżenie na rowerze sprawia, że masa ciała może się znacząco zmniejszyć, ale to nie wszystko. Rower rzeźbi również mięśnie. Zwłaszcza mięśnie nóg i łydek. U zaawansowanych rowerzystów nogi są bardzo twarde, ale także elastyczne. To bardzo ważne, ponieważ częstym błędem popełnianym podczas odchudzania jest głodzenie się bez zażywania aktywności fizycznej. Można wówczas rzeczywiście osiągnąć cel i schudnąć, jeśli ktoś będzie wyjątkowo zdeterminowany, ale skóra pozbawiona w ten sposób dotychczasowej warstwy tłuszczyku może się brzydko marszczyć i zwisać. Powstają na niej rozstępy i traci dawny koloryt. Aby temu przeciwdziałać, dobrze jest przeprowadzać proces odchudzania z głową i jeździć na rowerze, lub uprawiać inny rodzaj sportu.

Rower jako ekologiczny środek lokomocji

Przesiadając się z samochodu na rower, można aktywnie zaangażować się w ochronę środowiska naturalnego. W dzisiejszych czasach niemal każdy posiada auto, a na polskich drogach aż roi się od samochodów, które emitują potężne ilości spalin. Miasta i gminy, promując zdrowy oraz ekologiczny styl życia, udostępniają dla swoich mieszkańców rowery miejskie, więc nawet osoby, które nie mają na własność zwykłego roweru, mogą uprawiać ten rodzaj rekreacji. Jest to bardzo pomysłowe i praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu zachęca się również ludzi do wyjścia na świeże powietrze, zamiast długotrwałego ślęczenia przed ekranem komputera. To zdecydowanie bardziej korzystna forma spędzania wolnego czasu.

Jazda na rowerze – efekty dodatkowe

Rower nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale również działa korzystnie w sferze zdrowotnej. Zdecydowanie poprawia wydolność płuc. Nawet osoby, które wcześniej miały problem z wejściem na trzecie piętro bez zadyszki lub uskarżały się na ataki astmy, mogą poczuć się lepiej i zredukować swoje dolegliwości. Rower, jak każda forma sportu, poprawia także krążenie. Istnieje wiele dobroczynnych efektów, które można osiągnąć, wybierając się na częste przejażdżki rowerowe. Dlatego właśnie warto zdecydować się na takie hobby.

Co zjeść przed treningiem?

Udostępnij