nordre.pl

Blog tematyczny na temat sportu, zdrowia, lifestyle'u, hobby i odzieży

Zdrowie

Zbilansowana dieta – dlaczego warto?

Zbilansowana dieta – dlaczego warto?

To, co jemy, ma ogromny wpływ na to, jak wyglądamy, jak się czujemy oraz jakim zdrowiem możemy się cieszyć. Chociaż samo słowo „dieta” może kojarzyć się dość negatywnie, to trzeba spojrzeć na ten temat nieco szerzej. Zdrowa, zbilansowana dieta jest bowiem stylem życia, a nie chwilową zmianą nawyków żywieniowych tylko po to, aby zrzucić kilka zębnych kilogramów. Zbilansowana dieta – jak to ogarnąć?

Zobacz także: Zasady zdrowego stylu życia – jak to ogarnąć?

Jesteś tym, co jesz

Nie bez przyczyny mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Nasza świadomość na temat odżywiania w ostatnich latach wzrosła, dlatego coraz więcej osób decyduje się na przejście na pełnowartościową dietę. Obecnie tempo życia jest zawrotne, dlatego nie każdy zwraca uwagę na jakość spożywanych posiłków, całe szczęście takich osób jest coraz mniej.
Chcąc zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebujemy, jakie produkty nam służą i co lubimy jeść. Zbilansowana dieta to nie tylko zdrowie, ale przede wszystkim smaczne jedzenie. Najważniejsze w diecie bez wątpienia są owoce i warzywa, a także picie dużej ilości wody. Ciekawą propozycją będą koktajle, sałatki, zdrowe przekąski w formie suszonych owoców. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się obiad składający się z ziemniaków i mięsa, jednak w tym wypadku musimy zwrócić uwagę na jakość produktów spożywczych. Warto także unikać potraw smażonych, które mogą podwyższać cholesterol.

Dlaczego dieta jest tak istotna?

Zbilansowana dieta jest niesamowicie ważna, gdyż wpływa na naszą kondycję oraz zdrowie. Jeżeli nie będziemy dostarczać do swojego organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, wówczas możemy mieć problem z odpornością. W najgorszym wypadku brak witamin i minerałów może prowadzić do rozwoju poważnych, przewlekłych chorób.

Zdrowa dieta to także dobra kondycja naszej skóry, włosów i paznokci, a także lepsze samopoczucie, które przekłada się na energię i nasze zadowolenie z życia. Co ciekawe zdrowa dieta wcale nie musi być skomplikowana i uciążliwa. Wystarczy jeść w odpowiednich ilościach i podczas zakupów spożywczych zwracać uwagę na skład poszczególnych produktów spożywczych. Obecnie wybór asortymentu jest bardzo duży, dlatego bez problemu będziemy w stanie znaleźć artykuły spożywcze, które nie będą zawierać w składzie całej tablicy Mendelejewa.

Jak utrzymać dietę?

Zazwyczaj wszystko siedzi w nasze głowie, dlatego warto zacząć od wytłumaczenia samemu sobie, że zbilansowana dieta to nie chwilowa zachcianka, ale zmiana nawyków żywieniowych już na zawsze. Możemy jeść to, co lubimy, jednocześnie wybierając produkty naturalne, nisko przetworzone, które będą służyć naszego zdrowiu. Chociaż diety są bardzo często demonizowane, nie warto od razu nastawiać się negatywnie. Zdrowe jedzenie również może być smaczne i pełnowartościowe, po prostu musimy bardziej zwracać uwagę na to, co wkładamy do ust oraz spędzić nieco więcej czasu na zakupach, zanim nauczymy się, które produkty nam służą, a których lepiej unikać.

Co daje jazda na rowerze?

GOSPAEJO

Udostępnij