Morsowanie daje wiele korzyści, dlatego bez wątpienia warto spróbować takiej aktywności. Jest to po prostu zanurzanie ciała w lodowatej wodzie, można to robić jesienią lub zimą. Jak zacząć morsować? Jak się przygotować do morsowania?
Zobacz także: Co daje jazda na rowerze?
Czy morsowanie jest zdrowe?
Morsowanie stało się popularne stosunkowo niedawno, chociaż jest to aktywność o dość długiej tradycji. Czy to jest zdrowe? Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż dużo w tym wypadku zależy od ogólnego stanu naszego zdrowia. To dlatego przed morsowaniem niezbędne jest wykonanie badań profilaktycznych, które wykluczą przeciwwskazania. Oczywiście nie ma sensu rzucać się na głęboką wodę, dlatego przed morsowaniem warto zacząć korzystać z zimnych natrysków lub zdecydować się na morsowanie w wannie. Dzięki temu przyzwyczaimy się do niskiej temperatury wody i organizm nie przeżyje takiego dużego szoku termicznego.
Dlaczego warto zdecydować się na morsowanie?
Morsowanie daje naprawdę dużo korzyści, dzięki temu można zahartować organizm, poprawić odporność oraz pozbyć się stanów zapalnych czy infekcji. Jest to także bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy mamy dolegliwości narządu ruchu. Morsowanie jest w stanie również poprawić kondycję skóry, gdyż dochodzi do usprawnienia krążenia krwi, dzięki temu skóra jest odżywiona. Zażywanie zimnych kąpieli zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego. Ponieważ w tym wypadku dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, wszelkiego rodzaju stany zapalne ulegają redukcji.
Oczywiście, aby uzyskać najlepsze efekty morsowania, trzeba praktykować przynajmniej raz w tygodniu. Równocześnie nie jest wskazane morsowanie częstsze niż raz dziennie.
Jak się przygotować?
Do morsowania należy dobrze się przygotować, nie można zdecydować się na taki krok bez żadnego przygotowania, gdyż nasz organizm może dostać szoku termicznego. Pamiętajmy, że nie można wskakiwać do wody, zimne kąpiele należy brać w dniach wolnych od treningów, jeżeli po wejściu do wody nasze mięśnie będą drżeć, wówczas należy z niej wyjść. Natomiast bezpośrednio przed morsowaniem warto zrobić sobie małą rozgrzewkę i zadbać o sprawność fizyczną. Po wyjściu z wody powinniśmy od razu się ubrać, nie zapomnijmy także o odpowiednim obuwiu.
Rozgrzewkę należy rozpocząć w kurtce, rozbierając się warstwa po warstwie w odstępie około 3 minut. Podczas rozgrzewki nie można się spocić, powinna ona trwać około 15-20 minut. Można zrobić lekki trucht, uwzględniając takie ćwiczenia jak brzuszki, przysiady, pajacyki, wymachy rąk i nóg.
Morsowanie nie jest takie złe i nieprzyjemne, jak mogłoby się wydawać. Czasami główną przeszkodą nie są ograniczenia fizyczne, ale nasza głowa. Gdy dobrze przygotujemy się do morsowania i zadbamy o swoją sprawność fizyczną, wówczas na pewno będzie bezpiecznie. Przed decyzją o morsowaniu, pamiętajmy o zrobieniu odpowiednich badań. Lekarz rodzinny powinien zlecić odpowiednie badania, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania do zimnych kąpieli.