nordre.pl

Blog tematyczny na temat sportu, zdrowia, lifestyle'u, hobby i odzieży

Lifestyle

Z czego składa się stój do siatkówki?

Z czego składa się stój do siatkówki?

Stroje siatkarskie składają się przede wszystkim z koszulki, spodenek, skarpetek i obuwia sportowego. Zawodnicy mogą również nosić ochraniacze i nakolanniki, ale nie są one obowiązkowe. Siatkarze plażowi mogą w swoim wyposażeniu dodatkowo mieć czapki z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

Koszulka i spodenki

Jedność drużyny siatkarskiej wyraża się poprzez monolityczność strojów. Jednym z zawodników, który wyróżnia się na tle pozostałych, jest libero. Stroje do siatkówki tych konkretnych zawodników są zazwyczaj kontrastujące z pozostałymi barwami.

Zawodnicy mogą grać w koszulkach bez rękawów lub z krótkimi rękawami. Niezwykle ważne jest, aby stroje dla siatkarzy były wykonane z oddychających i wchłaniających pot materiałów.

Strój musi umożliwiać ruch w pełnym zakresie. Każdy zawodnik powinien mieć widoczny numer, umieszczony z tyłu i z przodu, o minimalnej wysokości odpowiednio 20 cm i 15 cm. Ponadto każdy zawodnik musi mieć umieszczony numer na spodenkach, o wysokości od 4 cm do 6 cm.

Obuwie sportowe

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego siatkarza jest właściwy dobór obuwia. Wybierając buty, należy zacząć od upewnienia się, że są wygodne. Buty do siatkówki powinny gwarantować dobrą przyczepność i amortyzację podczas skoków. Zawodnicy nie muszą grać w tej samej parze butów. Ich wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji gracza. Zaleca się również grę w skarpetkach, aby uniknąć pęcherzy.

Ochraniacze na łokcie i kolana

Stroje do siatkówkito nie tylko ubrania, ale również specjalne akcesoria. Chociaż nie są obowiązkowe, to mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas meczu. Jednymi z nich są nakolanniki. Zgodnie z regulaminami, podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB ochraniacze muszą być tego samego koloru co reszta stroju. Ponadto nakolanniki powinny być wykonane z trwałego, elastycznego materiału, który amortyzuje kolano.

Zmiana stroju podczas meczu

Chociaż stroje siatkarskie z reguły nie są zmieniane podczas meczu, to sędzia może podczas pozwolić na:

  • wymianę mokrej lub uszkodzonej koszulki podczas przerwy, lub po zmianie zawodnika (nowa koszulka musi mieć ten sam wzór, kolor i numer);
  • grę w dresach, jeśli temperatura na hali jest niska (wszyscy zawodnicy oprócz libero muszą mieć na mecz takie same dresy, ponumerowane zgodnie z regulaminem gry),
  • grę bez trampek.

Oprócz podstawowych elementów stroju siatkarskiego zawodnicy mogą nosić okulary lub soczewki kontaktowe – jednak wyłącznie na własne ryzyko. Dodatkowo mogą posiadać ściągacze i stabilizatory ochronne, a także opaski na głowę. Oprócz tego siatkarze mogą zakryć palce specjalnym plastrem, który wzmacnia je i chroni przed otarciami. Warto wiedzieć, że sprzęt używany przez zawodników podczas zawodów nie może być opatrzony reklamami, a logo producenta akcesoriów nie może być większe niż 6 cm².

Udostępnij